Nie zawsze tylko business design. Jakie książki polecają Sondonauci?

Książki to zdecydowanie jeden z tematów, który poruszany jest u nas najczęściej. Nie są to wbrew pozorom jedynie pozycje związane z naszą pracą. Jaką prozę polecają Sondonauci, nie tylko na święta?

Marta Nowak poleca

"Góry. Stan umysłu", Robert Macfarlane

Macfarlane wraca do dalekiego wspomnienia z dzieciństwa, kiedy w domu dziadka odkrył kultową książkę o pierwszym zdobyciu ośmiotysięcznika Annapurna Maurice’a Herzoga. Czytał ją bez ustanku przez całą noc i do dziś nie może o niej zapomnieć, a wspaniała historia pcha go coraz wyżej. I ja też tak mam. Gdy ziarnko górskiej pasji pada na podatny grunt, to jasne, że otwiera się rozdział życia bez trzymanki. Jakimi ścieżynkami wsączyła się do naszych umysłów obsesja gór, lodu, wysokości, adrenaliny i śmiertelnego niebezpieczeństwa? „Góry. Stan umysłu” to opowieść o zmieniającej się percepcji gór w ostatnich stuleciach – od estetycznego wzgardzenia do palącej nadziei na ekstremalny kontakt z dzikością. Warto przeżyć tę przygodę.

Michał Madura poleca

"Światy równoległe", Łukasz Lamża

Idealna książka na czasy, w których żyjemy. Łukasz Lamża rozkłada na czynniki pierwsze najbardziej popularne, pseudonaukowe teorie. Antyszczepionkowcy, audiofilia ekstremalna, chemtraile, globalne ocieplenie – oto niektóre z nich. Książka ta to kopalnia argumentów, które można wykorzystać podczas nieuniknionych dyskusji przy wigilijnym stole. Autor pokazuje też, że obalanie mitów nie jest proste. Mnogość teorii, szum informacyjny i nieograniczony dostęp do wiedzy (kilka kliknięć) de facto utrudniają nam postrzeganie świata.

Ewa Tylutki poleca

"Harry Potter", J.K. Rowling

W tym roku obchodzimy 20-lecie premiery pierwszego filmu o Harrym Potterze. Z tej okazji, oprócz zrobienia sobie maratonu filmowego, polecam przesłuchać audiobooki. To doskonały moment, żeby przypomnieć sobie pełną historię Złotego Trio w niepowtarzalnym wydaniu – w końcu czyta Piotr Fronczewski! Osobiście aktualnie chłonę Czarę Ognia, czyli tom IV, przez wielu uważany za najlepszą część cyklu. Naprawdę, Piotr Fronczewski wypowiadający kwestie Molly Weasley to coś czego trzeba posłuchać!

Dominika Orlik poleca

"Wszyscy kłamią", Seth Stephens-Davidowitz

Wujek Google wie o nas wszystko, nawet to co bardzo chcemy ukryć. Książka “Wszyscy kłamią” pokazuje jak na podstawie wpisywanych haseł do Google jesteśmy w stanie zdobyć dane i informacje, do których ludzie nie przyznają się nawet w anonimowych ankietach. Google daje nam dostęp do danych, które pokazują upodobania ludzi z całego świata. Jesteśmy w stanie zobaczyć jakie są ich najgłębsze i podświadome pragnienia. A nawet dowiedzieć się, jakim cudem pewien pomarańczowy człowiek wygrał wybory w USA, mimo, że jawnie nie miał aż takiego poparcia. Analiza big data może być czasami dość szokująca, ale i bardzo przydatna.

Michał Madura poleca

"Solaris", Stanisław Lem

Trudno uwierzyć, że w przyszłym roku ta książka skończy sześćdziesiąt lat. Najbardziej popularna powieść Stanisława Lema, to opowieść o spotkaniu i próbie zrozumienia nieznanego. Myślę, że w dzisiejszych czasach, ten temat nabiera nowego znaczenia. Solaris polecam posłuchać w formie Superprodukcji, w której główne role grają Robert Więckiewicz, Magdalena Cielecka i Adam Woronowicz. A dodatkową zachętą niech będzie fakt, że rok 2021, to właśnie rok Lema.

Kasia Czeremańska poleca

"Opowieść Podręcznej", Margaret Atwood

Nie obiecam, że to będzie przyjemny czas. Będzie cierpko, niewygodnie, chłodno. Będzie intensywnie. Bo to książka, która buduje wyobrażenie świata opartego na lęku, z mocno zaburzoną strukturą społeczną. Czerwień, biel, szepty i krzyki. Wszystko w tej książce ostrzega. No i jeszcze Magdalena Cielecka, jako lektorka. Mocny głos, który mi tę książkę tatuował na wyobraźni strona po stronie. Do utraty tchu. Polecam, podobnie jak inne pozycje autorki!

Paulina Stępniewska poleca

"Kreatywność SA", Ed Catmull

Pozycja obowiązkowa dla liderów, którzy jeszcze się nie przekonali, że przynosząc świetny pomysł przeciętnemu zespołowi, ryzykują spektakularną katastrofą. W przeciwieństwie do przypadku, w którym marny pomysł trafi do genialnego teamu. Ten najpewniej wskaże słabość koncepcji i rozwiąże problem, lub zaproponuje błyskotliwe rozwiązanie. Łącząc tę wiedzę ze świadomą akceptacją błędów w procesie tworzenia oraz kulturą partnerskiej komunikacji na wszystkich szczeblach, Ed Catmull – współzałożyciel Pixar Animations Studio – przedstawia przepis na wyjątkowe środowisko pracy. Wystarczy jednak być po prostu fanem Buzza Astrala czy Mike’a Wazowskiego, by połknąć tę historię w jeden świąteczny wieczór.

Maria Leńczuk poleca

„Ludzie. Krótka historia o tym, jak s*ieprzyliśmy wszystko”, Tom Phillips

Kto nie popełnia błędów? Z książki dowiemy się o ludziach, którzy popełnili błędy w dobrej wierze, i tych, których spotkała kara za ignorowanie faktów. Ale najczęściej spotkamy w niej osoby, które nie uczyły się na cudzych błędach. Ta zabawna i pouczająca książka pomoże: poprawić sobie humor (po własnej wpadce), ubarwić wykład anegdotami, czy wreszcie wyciągnąć wnioski z cudzych błędów i uniknąć własnych. Albo chociaż przegadać wujka Józka w te święta.

Marcin Kręcioch poleca

„Diuna”, Frank Herbert

Gdyby porównać science-fiction do kulinariów to sporo książek stanowią desery i przystawki. Są też pełne dania przyrządzone tak, że za każdym razem działają na zmysły inaczej. Frank Herbert zrobił to pisząc cykl Diuny. Jest w tej powieści nutka przygody, która pcha opowieść do przodu. Jest rozmach genialnego architekta świata przyszłości, tylko pozornie odległego od obecnego. Od 1965 roku tak książka inspiruje i zaraża. Jest intelektualną przygodą, która nie zmusza do analizowania każdego akapitu, a żyje w głowie tygodniami. Warto ją przerzucić z półki “przeczytane” na półkę “warte ponownej lektury”, szczególnie, że w kinach – piękna ekranizacja.

Hubert Turaj poleca

„Zrób sobie Raj”, Mariusz Szczygieł

I Czechów i Mariusza Szczygła darzę sentymentem. Lubię jego obserwacje codzienności, w których z reporterską wnikliwością i dużą życzliwością odkrywa drugie dno. A kiedy posłuchać można jego reporterskich wycieczek za Olzę czytanych przez autora, to całkowicie mnie to kupuje. Z przyjemnością dołączam pozycję do takiego przewodnika, żeby lepiej poznać naturę narodu, który czasem jest do naszego podobny, a czasem może wydawać nam się, jakby wisiał głową w dół niczym rzeźba Davida Černý’ego. Tyle, że Czesi myślą pewnie czasem o nas tak samo.

Agnieszka Turalińska poleca

"Niezwyciężony", Stanisław Lem

Klasyczne, ponadczasowe science fiction – połączenie thrillera i horroru, z niezwykle wciągającą fabułą. Przeczytałam kilka książek Lema, wszystkie oceniam bardzo wysoko, ale ta zrobiła na mnie największe wrażenie. Może z powodu formy. Nie był zwykły audiobook, lecz superprodukcja Audioteki, gdzie głosy postaci podkładają znani aktorzy, a narratorem jest niezrównana Krystyna Czubówna. Dźwięki zostały nagrane tak, że miałam wrażenie, że tkwię w centrum, że jestem członkiem załogi statku. Atmosferę dodatkowo podkreśla doskonała muzyka. Sama historia też jest intrygująca. Bohaterowie odkrywają przyczynę zniszczenia statku, a w tym procesie towarzyszy im uczucie zagrożenia i strachu. Nie zabrakło przy tym głębszego, filozoficznego spojrzenia na rolę człowieka i jego chęci dominacji nad światem.