Audyt ux - EDISONDA

Audyt UX – słownik pojęć

Audyt User Experience umożliwia ocenę i analizę jakości interakcji użytkownika z daną stroną, aplikacją, produktem lub usługą. Dzięki niemu można wykryć obszary, w których pojawiają się braki w informacjach lub funkcjonalnościach, co czyni go jednym z kluczowych elementów świadomego projektowania.

Audyt UX wykorzystuje się głównie do analizy strony internetowej, strony serwisu czy (jak w przypadku sklepów internetowych) przy przeprowadzeniu audytu ux strony sklepu internetowego.

Przeprowadzenie audytu UX może przyczynić się do usprawnienia interfejsu użytkownika, zoptymalizowania nawigacji i procesów, a także poprawy użyteczności, dostępności i zadowolenia użytkowników. Pozwala również zidentyfikować czynniki, które mogą wpłynąć na sukces produktu lub usługi na rynku. Audyt użyteczności pozwala poznać mocne strony serwisu, słabe strony, określić cele biznesowe, przeprowadzić ocenę serwisu internetowego, poznać user experience strony internetowej, wrażenia użytkownika oraz określić, czy strona spełnia podstawowe wymagania użytkownika.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie audytu UX?

W ramach analizy UX w audycie UX można stosować różne metody i techniki, takie jak analiza ścieżek użytkownika, konkurencji, heurystyczna ocena interfejsu lub ocena dostępności i responsywności.

Przed przystąpieniem do audytu warto dokładnie określić cele i zakres badania, aby wybrać odpowiednią metodę, która pozwoli skupić się na najważniejszych aspektach projektu.

Co można badać za pomocą audytu UX? Na czym polega audyt strony?

  1. Pierwszym aspektem, który może być badany podczas audytu strony internetowej jest analiza użyteczności strony. Polega ona na ocenie łatwości i wygody korzystania z interfejsu przez użytkownika. Czyli na tym, czy produkt lub usługa jest łatwa w obsłudze i użytkownicy mogą wykonywać zaplanowane zadania bez problemów.
  2. Kolejną ważną perspektywą jest dostępność. Podczas audytu UX sprawdza się, czy produkt lub usługa jest dostępna dla osób z różnymi rodzajami ograniczeń, takimi jak niepełnosprawność wzroku lub słuchu.
  3. Następnie, warto zbadać jakie wrażenia estetyczne wywołuje produkt lub usługa wśród użytkowników. Można również sprawdzać, czy interfejs jest atrakcyjny wizualnie.
  4. Innym ważnym aspektem jest próg wejścia użytkownika. To, czy strona/aplikacja pozwala na szybkie zorientowanie się do czego serwis służy oraz jakie elementy produktu lub usługi przyciągają użytkowników strony i zachęcają do interakcji.
  5. Kolejnym elementem, który warto zbadać podczas audytu UX, jest zgodność z oczekiwaniami użytkowników. Czyli, czy strona, aplikacja lub usługa zaspokaja potrzeby użytkowników.
  6. Nie mniej ważna jest nawigacja. Podczas audytu UX sprawdza się, czy strona internetowa lub aplikacja są łatwe w nawigacji i czy użytkownicy mogą łatwo znaleźć potrzebne informacje i funkcje.
  7. Innym aspektem, który może być badany podczas audytu UX, jest jakość treści. To, jakie wrażenia wizualne i tekstowe wywołuje treść produktu lub usługi, ma wpływ na odbiór i zadowolenie użytkowników.

8. Ostatnim, ale nie mniej ważnym fragmentem, który może być badany podczas audytu UX, jest terminologia i język. Sprawdza się, czy używany w interfejsie jest jasny i zrozumiały dla użytkowników. W tym przypadku należy szczególnie zwrócić uwagę, kto jest odbiorcą treści.

Jakie produkty można zbadać za pomocą audytu?

Audyt UX - EDISONDA
  • Audyt użyteczności strony internetowej– to narzędzie, które pozwala na rozpoznaniu trudności związanych z interakcjami użytkowników z witryną. W trakcie audytu strony można zwrócić uwagę na trudności z nawigacją, brak intuicyjności lub niejasne elementy interfejsu, a także problemy z logowaniem, wyszukiwaniem i innymi elementami w obszarach stron internetowych.
  • Audyt aplikacji mobilnej– oprócz elementów wymienionych w poprzednim punkcie, może pomóc w identyfikacji problemów związanych z typowymi funkcjonalnościami aplikacji mobilnych. W trakcie audytu warto zwrócić uwagę na responsywność i dostosowanie konkretnych komponentów pod urządzenia mobilne, tak aby były atrakcyjne, ale jednocześnie spełniały swoje funkcje.
  • Audyt UX sklepu internetowego– analiza użyteczności serwisu jest niezbędnym narzędziem dla każdego przedsiębiorcy, który chce podnieść swoją sprzedaż. Audyt ux sklepu pozwala na identyfikację problemów związanych z koszykiem, płatnościami, formularzami, czy odpowiednim pokazywaniem produktów, czyli podstawowymi aspektami, na które zwracają uwagę klienci sklepu internetowego. Dzięki temu można zoptymalizować sklep internetowy i zwiększyć konwersję.
  • Audyt systemów np. CRM– pozwala na identyfikację problemów związanych z procesami biznesowymi, funkcjonalnością, wydajnością, bezpieczeństwem, zgodnością, rolami i uprawnieniami użytkowników. W rezultacie można poprawić jakość systemu i podnieść poziom zadowolenia użytkowników.

W jaki sposób wykonuje się audyt User Experience? 

Istnieje kilka metod przeprowadzenia audytu UX, a wybór odpowiedniej zależy od wielu czynników, takich jak cel analizy, rodzaj produktu, budżet. Do najpopularniejszych sposobów możemy zaliczyć:

  • Analiza heurystyczna– jest to jedna z najpopularniejszych metod przeprowadzania audytu UX. Polega ona na przeglądaniu strony lub aplikacji przez doświadczonego specjalistę UX, który ocenia, czy produkt spełnia określone standardy i zasady projektowania. Ta metoda jest stosunkowo szybka i tania, jednak może nie uwzględniać specyficznych potrzeb użytkowników.
  • Audyt ekspercki UX– to proces oceny i weryfikacji interfejsu użytkownika produktu lub usługi przez eksperta pod kątem jakości doświadczenia użytkownika. Ta metoda wykonywania audytu polega na analizie różnych elementów interfejsu, takich jak: nawigacja, architektura informacji, język i terminologia, responsywność, design oraz dostępność. Jest to szczególnie przydatne narzędzie w przypadku bardziej zaawansowanych projektów, w których potrzebne są bardziej dokładne metody badawcze.
  • Analiza ścieżek użytkownika– polega na przebadaniu/zasymulowaniu przejścia typowymi ścieżkami, którymi poruszają się użytkownicy. Pozwala to na zidentyfikowanie potencjalnych problemów w interakcjach z produktem lub usługą, choćby podczas procesu zakupowego, z którym mierzą się klienci sklepu internetowego.
  • Analiza konkurencji– polega na porównaniu produktu z konkurencyjnymi produktami, aby zidentyfikować jego mocne i słabe strony. Ten rodzaj audytu może pomóc w określeniu, jak produkt może się wyróżnić na rynku, ale niestety, nie uwzględnia bezpośrednich potrzeb użytkowników.
  • Śledzenie użytkowników– polega na monitorowaniu i analizowaniu zachowań użytkowników na stronie internetowej lub w aplikacji, aby zidentyfikować problemy z użytecznością. Przez to zapewnia realistyczne informacje o doświadczeniach userów, ale wymaga odpowiedniego narzędzia i czasu, aby ustawić parametry i poddać je późniejszej analizie.

Podczas typowego audytu zazwyczaj łączymy niektóre z tych metod, aby uzyskać bardziej kompleksowe wyniki.

Podsumowując, jeśli chcesz zadbać o swoją witrynę, aplikację, sklep internetowy lub system CRM, warto przeprowadzić analizę użyteczności i skorzystać z usług wykonania audytu. Dzięki niemu dowiesz się, co można zoptymalizować, aby zwiększyć współczynnik konwersji, poprawić jakość i podnieść poziom zadowolenia użytkowników strony internetowej.

Dodatkowy słowniczek pojęć związanych z audytem UX

  1. Użyteczność (usability) – ocena łatwości i skuteczności użytkowania systemu oraz analiza użyteczności strony internetowej przez użytkowników.
  2. Dostępność (accessibility) – sprawdzenie czy system jest dostępny dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, strona internetowa powinna spełniać standardy dostępności, np. WCAG.
  3. Satysfakcja użytkownika (user satisfaction) – badanie czy użytkownicy są zadowoleni z systemu lub serwisu internetowego i jego funkcjonalności.
  4. Nawigacja (navigation) – ocena łatwości nawigacji po systemie i dostępności potrzebnych funkcjonalności.
  5. Architektura informacji (information architecture) – analiza organizacji informacji w systemie i łatwości, z jaką użytkownicy mogą znaleźć potrzebne informacje.
  6. Analiza danych (data analysis) – analiza danych dotyczących użyteczności systemu i zachowań użytkowników strony internetowej, takich jak liczba kliknięć, czas spędzony na stronie i konwersje.
  7. Heurystyki użyteczności (usability heuristics) – lista kryteriów użyteczności, które pomagają ocenić, czy system jest łatwy w użyciu i spełnia oczekiwania.

Chcesz wiedzieć więcej o audycie UX dla Twojej firmy? Porozmawiajmy!

    Czy chcesz otrzymywać najnowsze informacje związane z tematyką business and innovation desing, a także informacje o działaniach Edisondy, naszych projektach i ofercie?

    Wybierz kanał, w którym możemy się z Tobą skontaktować (zgoda jest dobrowolna):

    Dane podane w formularzu zostaną wykorzystane wyłącznie w celu kontaktu zwrotnego z Tobą lub jeżeli wyraziłeś zgodę również w celu wysyłania informacji handlowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.

    Krzysztof Jurkowski
    Senior Business Design Consultant


    +48 664 929 584  +48 664 929 584