UX Poland: Maria Leńczuk o tym jak wykorzystać UX w change management

Kiedy? 24 września, 12:05
Gdzie? CIC Warsaw (Chmielna 73) & Online

Zaczynamy sezon wystąpień NA ŻYWO od kultowej w branży konferencji UX Poland. Tym razem przybliżymy temat wykorzystania współpracy z designerami i badaczami UX w change management. Będzie sporo nauki na bazie doświadczeń oraz przykłady do samodzielnego wdrożenia.

Jeśli właśnie wdrażasz w firmie nowy system lub aplikację, na pewno zastanawiasz się nad tym, jak rozwiązanie zostanie przyjęte przez klientów (np. eBOK, portal klienta) lub pracowników (np. Intranet). Czy zaakceptują je i od razu zaczną z niego korzystać? A może obawiasz się, że nowe narzędzie spotka się z ostracyzmem? Każda zmiana, szczególnie tak duża i wymagająca niesie za sobą podobne pytania.

Najlepszy scenariusz? Uruchamiasz nowy system i z dnia na dzień wszyscy entuzjastycznie porzucają stare rozwiązania i używają tylko nowego. Rozmawiają o nim przy kawie, doceniają funkcjonalności chwaląc firmę na portalach społecznościowych. Niestety, jak to w przypadku każdej innowacji, prawdopodobnie znajdą się tacy, którzy będą testować nowinkę i docenią ją, inni podejdą do niej z rezerwą, a jeszcze inni zignorują maile z informacją o zmianach, a potem sfrustrowani zadzwonią na firmowy help desk lub call center.

Tymczasem świadome wykorzystanie wiedzy o potrzebach użytkowników i ich zwyczajach pomaga lepiej zaplanować wdrożenie, dobrać odpowiednie i uzasadnione kosztowo sposoby przygotowania użytkowników na zmianę, zapanować nad “adopcją” rozwiązania.

Na przykładach krajowych i międzynarodowych projektów opowiem, jak to robić i dlaczego w zespołach wdrożeniowych dobrze mieć projektantów, którzy zaplanują odpowiednie badania UX.

Serdecznie zapraszam!

Chcesz się dowiedzieć, jak wdrożyć narzędzia cyfrowe w Twojej organizacji?